Μπάσκετ

Basket League: Επικράτησε ο Ολυμπιακός επί του ανταγωνιστικού Προμηθέα!

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Προμηθέα σήμερα ¦18/4) στο «ΣΕΦ», στο πλαίσιο της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Basket League , όπου οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες, κερδίζοντας τον Προμηθέα με 80-69.

Το τζάμπολ πήρε Ολυμπιακός και έκανε το 2-0 με τον Πίτερς και ο  Ρέινολντς ισοφάρισε για τον Προμηθέα (2-2), Το παιχνίδι είχε χαλαρό ρυθμό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι και κέρδισαν την 1η περίοδο με μεγάλη διαφορά (20-9).

Στη δεύτερη περίοδο μπήκε καλύτερα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και έγινε πιο ανταγωνιστική και έφτασε στον πόντο τους  γηπεδούχους (25-24, 6.40′). Το παιχνίδι απέκτησε θέαμα με τις δύο ομάδες να βγάζουν καλύτερο ρυθμό στο 2ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε φορά και βγήκε ξανά μπροστά (44-36) με πρωταγωνιστή τον Μόουζες Ράιτ, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με 10 πόντους στο σύνολο, ( 4/6 δίποντα).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στην τρίτη περίοδο,. ο οποίος ήθελε να «καθαρίσει» το ματς και να επιστρέψει στις νίκες. Η ομάδα της Πάτρας από την πλευρά της, έβγαλε αντίδραση και ανταγωνιστικότητα, καθώς παρουσίασε καλύτερη εικόνα, σε σχέση με την αρχή τους ματς. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά Πίτερς και Φάλς, όπου ο πρώτος συμπλήρωσε 15 πόντους και ο δεύτερος 10 και προπορεύτηκαν με 62-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας αρκετή διαφορά πλέον μπροστά οι Πειραιώτες, δεν επαναπαύτηκαν καθόλου, θέλοντας να πάρουν τη νίκη και επιπλέον ο Προμηθέας, είχε βγάλει καλό ρυθμό και πλησίαζε σχεδόν το σκορ, του οποίου αύξησε τη διαφορά ο Τζορτζ Πάπας, με 14 πόντους που σημείωσε στο σύνολο. Ο Ράιτ σε συνεργασία με τον man of the mach Ράιτ (21p, 8/11 2p), έδωσαν το τελικό αποτέλεσμα στη ομάδα του Πειραιά για τη νίκη με 80-69.