Ποδόσφαιρο

Conference League, Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4: Τον… “βομβάρδισε” και τον βύθισε μέσα στο Καραϊσκάκη

Στο 4′ άνοιξε το σκορ ο Ζάχαβι για την Μακάμπι Τελ Αβίβ – Στο 9′ το 0-2 από τον Σαχάρ – Μείωσε σε 1-2 στο 13′ ο Ελ Κααμπί – Δεύτερο τέρμα του Ζάχαβι στο 30′ και στο 74΄το 1-4 ο Πέρετς.

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε το όνειρο του Ολυμπιακού να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa Conference League, καθώς έχοντας τραγική εικόνα στην άμυνα,

συνετρίβη με 4-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Καραϊσκάκη, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Europa Conference League.

Εφιαλτικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, καθώς πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχε ήδη δεχτεί δύο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να τιμωρούν κάθε αμυντική αδράνεια των Πειραιωτών.

Στο 5ο λεπτό ο Ζαχάβι πλάσαρε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 0-1, με τον Κανιτσόφσκι τέσσερα λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Πάντως οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν αρκετά γρήγορα, με τον Ελ Κααμπί να κάνει το 2-1 με κεφαλιά στο 13ο λεπτό, μετά από εξαιρετική σέντρα του Φορτούνη.

O Μαροκινός γκολεαδόρ των «ερυθρόλευκων» βρίσκει δίχτυα για όγδοο συνεχόμενο ματς!

Στο 30′ η Μακάμπι «πλήγωσε» για τρίτη φορά τον Ολυμπιακό, με τον Ζαχάβι να σκοράρει για δεύτερη φορά, όντας εντελώς αμαρκάριστος, μετά από πάσα του Μίλσον.

Στο 74ο λεπτό η άμυνα των Πειραιωτών συνελήφθη για ακόμη μία φορά κοιμώμενη, με αποτέλεσμα να δεχτεί και τέταρτο γκολ από τον Πέρετζ,

ο οποίος ανενόχλητος έπιασε γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4

Γκολ: 5′, 30′ Ζαχάβι (Μακάμπι), 9′ Κανιτσόφσκι (Μακάμπι), 13′ Eλ Κααμπί (Ολυμπιακός), 74′ Πέρετζ (Μακάμπι)

Δοκάρια: 89′ Καρβάλιο (Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα – Έσε, Τσικίνιο (67′ Μασούρας)- Όρτα (84′ Ιμπόρα), Φορτούνης (77′ Καρβάλιο), Ποντένσε (77′ Γιόβετιτς)- Ελ Κααμπί (84′ Ελ Αραμπί)

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μισπάτι, Ρεβίβο, Σαχάρ, Σαμπορίτ, Ναχμιάς, Φαν Όφερεϊμ (77′ Κάρτσεβ), Πέρετζ, Κανισόφσκι (82′ Γκολάσα), Μίλσον (81′ Νταβιντζάντα), Νταβίντα (68′ Μπίτον), Ζαχάβι (77′ Τούργκεμαν)