Μπάσκετ

Μπαρτσελόνα-Μακάμπι 92-89: Ο Λαπροβίτολα έδωσε σημαντική νίκη στους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα λύγισε τη μαχητική Μακάμπι με 92-89 χάρις στο τεράστιο σουτ του Νίκολας Λαπροβίτολα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στο 22-11 η ομάδα του Γκριμάου, στο 19-14 εκείνη του Κάτας.

Ο Νίκολας Λαπροβίτολα πήρε την ευθύνη όταν η μπάλα έκαιγε και έκρινε το παιχνίδι υπέρ της Μπαρτσελόνα, γράφοντας με μεγάλο τρίποντο το τελικό 92-89 απέναντι στη Μακάμπι.

Στο 22-11 ανέβηκαν οι μπλαουγκράνα που παραμένουν φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας, στο 19-14 και οριστικά στα play-in η ομάδα του “λαού”.

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να έχει την υπεροχή και την Μακάμπι να απαντά όποτε οι μπλαουγκράνα πήγαιναν να ξεφύγουν. Σκορ πρώτης περιόδου 19-19. Η ομάδα του Τελ Αβίβ μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα μικρό σερί 4-0, αποκτώντας προβάδισμα. Άλεξ Αμπρίνες και Όσκαρ Ντα Σίλβα ήταν οι μόνοι διψήφιοι του πρώτου μέρους, με το παιχνίδι να συνεχίζεται στο ίδιο μοτίβο και την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στην ανάπαυλα στο +1 (44-43).

Η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ακολούθησε η… έκρηξη του Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο παίκτης των μπλαουγκράνα σκόραρε τρία διαδοχικά τρίποντα και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (60-52 στο 25′). Η Μπαρτσελόνα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (70-63). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 4-0 και μείωσε στο τρίποντο (70-67). Όλα κρίθηκαν στο φινάλε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Αν και οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με 89-85 στο 39′, η Μακάμπι είχε εκ νέου απάντηση και ο Μπάλντγουιν ισοφάρισε 89-89 στα 27.4″ για το τέλος. Ο Λαπροβίτολα με ένα τεράστιο σουτ στα 5 δευτερόλεπτα έκρινε το παιχνίδι, καθώς ο Μπάλντγουιν αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι. Τελικό σκορ 92-89.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πουκλ, Βίκλικι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 44-43, 70-65, 92-89