Βόλεϊ

Νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ντεμπούτο του Νέσιτς

Έβγαλε νεύρο, αντίδραση κι αυτό αρκούσε στον Παναθηναϊκό για να πάρει το τρίποντο απέναντι στα Πεύκα με 3-0 σετ, στο ντεμπούτο του νέου προπονητή Ντράγκαν Νέσιτς.

Στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Νέσιτς στον πάγκο του, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-0 σετ (25-19, 26-24, 25-23), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Volley League γυναικών.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Αμφότερες πήραν το προβάδισμα, με τους Πρωταθλητές Πεύκων να παίρνουν πρώτοι το +2 (13-15). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα και πήρε άμεσα τρεις πόντους προβάδισμα (18-15). Οι φιλοξενούμενες πίεσαν και έφτασαν στο -1 (19-18), αλλά μετά οι «πράσινες» με σερί 6-1 κατέκτησαν το πρώτο σετ με σκορ 25-19 για το 1-0.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν πολύ καλά το δεύτερο σετ, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα (9-5). Ωστόσο, στα μέσα του σετ οι φιλοξενούμενες μείωσαν και κατάφεραν ν’ ανατρέψουν το σκορ (14-15). Ο Παναθηναϊκός μπήκε ξανά σε ρόλο οδηγού στο σετ και βρέθηκε με το +2 σε κομβικό σημείο του σετ (23-21). Τα Πεύκα ανέτρεψαν ξανά το σκορ, φτάνοντας σε set ball (23-24), αλλά με 3-0 σερί ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα σετ του με σκορ 26-24.

Παρόμοια έκβαση με τον δεύτερο σετ είχε και το τρίτο. Μάλιστα, οι Πρωταθλητές Πεύκων έφτασαν κοντά στην κατάκτηση του σετ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα προς τα τέλη του σετ (21-23). Ο Παναθηναϊκός με 4-0 σερί πήρε το τρίτο σετ (25-23) και έκλεισε το ματς με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-19, 26-24, 25-23