Μπάσκετ

Παναθηναϊκός AKTOR – Βιλερμπάν 85-67: Εύκολα και 3η θεση στην Euroleague

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακός και επιβλητικός όπως στα περισσότερα παιχνίδια του ΟΑΚΑ.

Η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» αλλά όταν «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης αυτομάτως άνοιξε και η «ψαλίδα» της διαφοράς.

Χωρίς να εντυπωσιάσουν αλλά και χωρίς να κινδυνεύσουν καθόλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση απέναντι στη γαλλική ομάδα.

Ανέβηκαν στην 3η θέση και την Πέμπτη πηγαίνουν στο ΣΕΦ για τη μάχη με τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι:Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν

Εντελώς «σβηστός» μπήκε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με την Βιλερμπάν. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι έπαιζε στο ρελαντί απέναντι στη γαλλική ομάδα και χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (20-14 στο 9′) έως και το τέλος του δεκαλέπτου (20-17).

Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» ούτε πιέστηκαν, αλλά ούτε και πίεσαν τη Βιλερμπάν. Μερικές φορές η υπερβολική σιγουριά έφερνε και φθηνά λάθη, τα οποία τους απέτρεπαν από το να ανοίξουν την «ψαλίδα» της διαφοράς. Λίγες οι συνεργασίες ενώ η γαλλική ομάδα προσπαθούσε να βρει πόντους από το χαμηλό post.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 2η περίοδο. Ο μεν Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι νωχελικός, μη μπορώντας να βρει καθόλου ρυθμό στην επίθεση, ενώ η γαλλική ομάδα ολοένα και είχε αρχίσει να το πιστεύει και περισσότερο. Λοβέρν, Τόμας και Φαλ είχαν κάνει τη μεγαλύτερη «ζημιά» στους γηπεδούχους, οι οποίοι έπαιρναν «ανάσες» από τα σουτ του Μάριους Γκριγκόνις (8π.).

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Βιλερμπάν είχε προβάδισμα με 31-32 στο 18′ αλλά οι «πράσινοι» μπόρεσαν να προηγηθούν με 38-34 λίγο πριν από το ημίχρονο (38-36).

Το σίγουρο είναι ότι δεν είχαν αποδώσει καθόλου καλό μπάσκετ στο πρώτο μισό του αγώνα, τόσο στην επίθεση όπου είχαν 10/19 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/11 βολές, 14-8 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 6 λάθη.

Αντίστοιχα η γαλλική ομάδα (Λοβέρν 9π., Τόμας 7π.) είχε 15/32 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 10-8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δύο «γκολ φάουλ» από Γκραντ και Λεσόρ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +6 (44-38) αλλάζοντας προς στιγμήν το «μομέντουμ» στο ματς.

Ένα τρίποντο του Λάιτι έφερε τη Βιλερμπάν σε απόσταση μίας κατοχής (46-43 στο 25′) για να ακολουθήσει σερί 6-0 για το +9 των «πρασίνων» στο ματς (52-43) με το οποίο έδωσαν και… πνοή στο ΟΑΚΑ.

Οι καλές άμυνες και τα εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον ήταν τα στοιχεία που είχαν λείψει από όλο το προηγούμενο ματς. Αν και η γαλλική ομάδα μείωσε σε 52-48, ακολούθησε σερί 7-0 για το +11 (59-48) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι απλά έπαιξαν τόσο… όσο χρειαζόταν για να διατηρήσουν τη νίκη απέναντι στη γαλλική ομάδα, η οποία δεν είχε τίποτα να χάσει και έβαζε… δύσκολα στους «πράσινους».

Όμως την ίδια ώρα δεν μπορούσε να τους απειλήσει με ήττα μέσα στο ΟΑΚΑ. Ειδικά στην τελευταια περίοδο όπου παραδόθηκε άνευ όρων με την διαφορά να φτάνει και στις παρυφές των 20 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67.